PROŘEZÁVÁNÍ ZOUBKŮ ŠESTÁ NEMOC NEBO RUKA NOHA PUSA?

Je to už nějaký pátek, co Adámek začal být velmi uplakaný. Dalo by se říct, až na pár světlých chvilek plakal nonstop.

Včera v noci, když jsem byla kojit, malý celý hořel a zrychleně dýchal. Vytáhla jsem tedy teploměr, změřila teplotu a po odečtu na mě blikalo 39 st.

Pro mě novinka, takže upřímně, jako prvorodička jsem se mírně vylekala. Byla noc, takže nejrychlejší forma získat informace bylo podívat se na net a zadat klíčová slova.

Jenže, informace byly všude rozdílné.

Někde radí nesrážet klidně až do 40 st, jelikož dětské tělo si s teplotou poradí lépe než u dospělých a to, že má dítě teplotu je z nějakého důvodu. S tím vším souhlasím, ale 40 už mi přijde vážně moc.

Sama nesrážím teplotu. Mé tělo se skvěle vyrovnává s nemocí díky teplotě – takže léky na snížení teploty neužívám. Jen se pořádně vypotím, dostatečně spím a piju.

Zpět k Adámkovi.

Začala jsem tedy srážet ověřenou klasikou – tělo na tělo. U toho jsem kojila, takže malý byl klidný. Jenže, teplota ani po dvou hodinách neklesla. Malý stále hořel a nožičky i ruce měl studené, což bylo jasné, že teplota budeš ještě stoupat a není dobré nohy chladit, naopak zahřívat. Dala jsem mu tedy homeo čípek – Viburcol, který vždy zabral ( v případě nutnosti, když se malému prořezávaly první spodní zoubky).

Ani po půl hodině žádná změna. Tak jsem tedy přešla na vlažné zábaly. I když byly zábaly velmi vlažné i přesto malý protestoval, klepal ručičkama, plakal……….. a to už jsem vzdala a přešla k Nurofenu. Podala jsem mu 2,5 ml Nurofenu a do 15 min teplota klesla, malý si začal hrát ( ve 2:30) a poté usnul.

S námi v posteli spát nechtěl, tak jsem si ustlala na zemi vedle jeho postýlky, kdyby cokoliv. Ještě chvíli zrychleně dýchal a asi do 30ti min se mu zklidnil dech do normálu. Ráno po probuzení byl zase horký, teplota opět 39….takže, nás čeká koloběh teplot. Jestli se jedná o zoubky nebo třeba šestou nemoc, to se většinou maminky dozví až po cca 3/4 dnech – když se na břiše objeví vyrážka je to 6tá nemoc, pokud bez vyrážky s největší pravděpodobností to budou zoubky.

Adámkovi se neobjevila typická vyrážka, jako je u šesté nemoci či ruka noha pusa, ale objevily se mu velké červené štípance, jako by od komárů. Dvakrát jsme byli u pediatra a ten sdělil, že teploty byly sice vysoké na prořezávání zoubku, ale RNP ani 6tá to nejsou. Jednalo se o kombinaci prořezání zoubků a pravděpodobně i silné reakce na jídlo.

SLOVNÍČEK POJMŮ:
♠ Srážení teploty tělo – na tělo: jak už název vypovídá, odhoďte vrchní oblečení a dejte si miminko na sebe – nejlépe hruď na hruď.

♦ Vlažné zábaly: voda by neměla být ledová, ale vlažná. Zábaly provádět, až pokud nejsou končetiny studené.

Šestá nemoc: Postiženy bývají nejčastěji děti do dvou let věku. Je to nemoc převážně starších kojenců a batolat. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny. Onemocnění začíná horečkou, která trvá několik dní a po jejím poklesu následuje generalizovaný výsev jemné červnéené, ale plošné vyrážky. Toto onemocnění bývá často zaměňováno se spalničkami či zarděnkami, které jsou vážnějšími onemocněními, ale lze je potvrdit sérologicky. Info a foto ZDE.

♠Ruka, noha, pusa: Ruka, noha, pusa je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se nejčastěji objevuje u dětí do 5 let. Inkubační doba nemoci je 3 až 6 dní. Nemoc se šíří nejčastěji kapénkovou cestou. Dítě je infekční zhruba jeden týden od začátku onemocnění, v některých případech je však přenašečem nemoci ještě týdny po uzdravení.. Info ZDE.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Submit a comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..