PROČ SE ROZHODNOU NĚKTERÉ ŽENY RODIT DOMA? JAK TO VNÍMÁM JÁ

Rodička rodila doma a miminko umřelo“ BLESK 2017.  Jedná se o starší článek, o bulvár, i přesto – kolik lidí si přečte celý článek a ne jen zavádějící titulku? Bohužel, ani po přečtení celého článku se člověk nedozví pravdu.

Smrt miminka/rodičky. Je to smutné. Děje se to. Dokonce často. A přesně tam, kde byste to nečekali.

V českých porodnicích. Protože o tomhle psát (statisticky cca 500x do roka ) není takové terno.


Ale probírat tady procenta úmrtnosti v českých porodnicích, to se mi opravdu nechce, jelikož chtě-nechtě, k porodnicím/nemocnicím a lékařům/sestřičkám, kteří práci dělají srdcem mám stále respekt a považuju je za nejdůležitější kapacity v pracovní sféře.


K tématu. Jak to vnímám já. V tomto případě nebudu do článku zařazovat ženy, které rodí doma kvůli své víře, tradicím či kvůli svému přesvědčení apod, pouze vypíšu jen můj „postřeh“.


Co je podle mě bohužel denní rutina v porodnicích (ano, rodiček je prostě moc, ale co já jako rodička mám s tím dělat? Tohle přece není můj problém – já nejsem stát ani ředitel porodnice)

1) Nepřirozené a ZBYTEČNÉ zasahování a urychlování porodu, „nelidský“ přístup, rodička a porody jsou brány jako rutina, „málo času“, cílené potlačování ženské přirozenosti, to co jí bylo dáno jako dovínka. A to – SAMA dle svého tempa přirozeně porodit.

Věřit si. Nemít pochybnosti. Věřit svým instinktům, svému tělu, miminku……….věřit jednoduše jen sobě.

Jenže.

V dnešní době je ženám v ČR vtloukáno – „Porod má být jen v porodnici. Je to bezpečné.“ Takže, nedej bože, abyste začala rodit někde jinde!“ Takto to učí naše dcery ve školách, ba dokonce školkách. Mince má vždy dvě strany.

Bezpečné to samozřejmě je, to je bezesporu  pravda je, ALE……

„Porod doma? To chcete tak hazardovat? Jste hrozná matka a to se to dítě ještě ani nenarodilo, doma ho zabijete“….tohle je říkáno i těm rodičkám, které jsou zdravé a celé těhotenství mají bez komplikací.

Tady vzniká otázka: Proč ženy chtějí rodit doma, když máme tak dostupné zdravotnictví v oblasti porodů a poporodní péče?

Další a asi nejdůležitější otázka: Když je to TAKOVÝ nezodpovědný HAZARD, PROČ v jiných státech je možnost rodit doma zcela běžná a  dokonce je PLNĚ PODPOROVÁNA? Hezké porovnání k zamyšlení proč to tak možná je: ZDE.

Česká legislativa porod doma nezakazuje, i přesto, jakmile se žena zmíní, že by se jí porod doma zamlouval – protože se doma cítí nejjistěji a nejlépe – ihned nastává odsouzení ve vlně otázek: „Co když se NĚCO stane?“ „To chcete být TAK nezodpovědná?“ „Co na to Váš manžel, ten Vás nechá tak riskovat?“ Ono jde upozornit na rizika, ale proč zrovna negativními citovými otázkami? První věc, kterou vnímám špatně. Obeznámit s možnými riziky – rozhodně ano, ale nezastrašovat a „citově nevydírat“.

Pro mě je vždy těžké číst příběhy žen, které rodily v porodnici a neměly možnost mít porod „ve své režii“. Jsou z něj zklamané, nemají na něj hezké vzpomínky a jsou i také, které v nich porod zachoval tak špatnou zkušenost, že chodí k psychologi či nechtějí už nikdy další dítě. Od skákání po břiše, sekýrování, že nemá řvát po vysmívání, že jí to trvá.

A ZDE JE MOŽNÁ CELÝ KÁMEN ÚRAZU: Proč nechtějí a co je „nutí“ k tomu rodit mimo nemocniční prostředí.

Ona totiž stačí jen jedna blbá věta zpochybnění na začátku či v průběhu porodu o tom, jak to rodička dělá/nedělá…..špatně/dobře a že to nikdy nezvládne…..A JE TO!

Strašení. Nátlak. Bohužel díky zbytečnému urychlování porodu – ať slovy či léky (mimo jiné i  zakázaným vyvoláním porodu Hamiltonovým hmatem (za mě mnohem lepší než vyvolávací prášek) či zásahem během porodu – tlačení lokty plnou silou na břicho rodičky pro vytvoření tlaku -Kristellerova exprese..atd. Od 24 min jde vidět v tomto VIDEU) ze strany lékařů/sestřiček některé rodičky přišly o  tzv.:hormonální mechanizmy v jejich těle, které by se postaraly o to, aby se přirozeně dělo, to co se tu už děje tisíce let. A z toho x tisíc let SAMO. Bez vyvolávaček a moderní medicíny. Bez zásahů lékařů. Bez císařů. Ovšem – MNOHO, MNOHO dětiček a maminek je tu jen DÍKY TĚMTO ZÁSAHŮM….takže VELKÉ DĚKUJU ZA NĚ 🙂

Vaše by Claire


Všichni to známe: „všechno je to TADY = tady…….v hlavě…….“


Jakmile někdo tohle míchání naruší: „maminko, miminko už je tam VAŠE miminko DLOUHO, dáme tabletku na vyvolání a pokud budete chtít potom něco od bolesti, můžeme pak dát třeba epidurál.“ NEBO. „Maminko, činnost dělohy je slabá, málo tlačíte, dáme oxytocin, ANO???!!!! “ Miminko má šnůru kolem krku ( něco o pup.šnůře kolem krku ZDE) MUSÍTE na císař !! ( v českých porodnicích je kolem 40% – ano, čtyřiceti procent císařských řezů. Článek z roku 2015 ZDE). Tohle zastrašování ve stylu „už je to dlouho, tak to popoženem“ a časté „omotání šnůry, kolem krku“ vnímám jako nejhorší.

„Nejsme 100let za opicema, abychom rodili bez pomoci lékařů a léků“

PRAVDA. Nejsme.

Ale jde to, protože to šlo vždycky. Bez léků. Bez zásahů. Bez nastřihů. Bez urychlení. Bez usnadnění.

Ale jsme v 21.st. Pokud je to tedy s tou správnou trpělivou, podporující a povzbuzující pomocí od lékařů/sestřiček/PA, kteří dělají svou práci srdcem, vlídným přístupem a slovem, nejsou otupělí denní rutinou nebo „tak maminko, šup ať to máme za sebou a já můžu jet na chatu“ …tak je to podle mě skoro dokonalé 🙂


Tohle téma je velmi citlivé, komplikované a asi na několik dalších let neřešitelné. Vždy budou dva tábory.

A abych jen nehanila, četla jsem nádherne příběhy z českých porodnic, kde byl personál porodnice velmi vstřícný, trpělivý a podporující a ženy mají díky tomu nádherné vzpomínky na porod.

Jen jsem chtěla poukázat na to, že porod doma, v porodnici, u vody, v aute, na střeše (tady bych byla trošku víc opatrná :p)…kdekoliv je v pořádku, pokud si to žena sama zvolí, jakožto svéprávná osoba.

Dále si myslím, že by nebylo od věci, kdyby byl navrhnut dokument pro rodičku ( či PA) ve kterém by odsouhlasila svým podpisem plnou zodpovědnost za porod, pro případ, že by nastala jakákoliv závažná komplikace např.v sanitce, v porodnici…atd.

Já osobně bych doma nerodila. A proto děkuju za porodnice s podporou přirozeného průběhu porodu (sice je jich jako šafránu, ale jsou ) a že jsem TO mohla zazažít.

Nebo pokud chce žena „rodit“ císařem a má ho „předem dobjednaný“ musí počítat s tím, že ji může rupnout voda někde na chatě v lesích. Jsem si jistá, že i tam by to ta žena císařova zvládla. Bez stetilního prostředí na porodním lůžku s napíchanýma hadičkama v ruce.

Nebo musí počítat s tím, že císař je dle běžně dostupných informací rizikovější než přirozený porod.


Závěrem.

Některé ženy potřebují rodit za neustálé kontroly lékařů nebo se všemi dostupnými léky nebo dokonce vyžadují a předem si domlouvají císař…a jiné chtějí rodit v teple domova, s vyškolenou PA, protože chtějí mít svůj prostor a čas porodit.

Jiné chtějí porod do vody…..jiné chtějí….AŤ CHTĚJÍ…jejich volba, která by měla být respektována!!!!

Tak jako mohou vzniknout komplikace u porodu v porodnici, tak mohou vzniknout komplikace u porodu doma.

Hlavní je, ať je dotyčné příjemně a má šanci to zvládnou sama, protože ona TO umí.

Věřím, že pokud by podmínky v českých porodnicích byly lidštější, přirozenější, podporující a trpělivější -> ženy by neměly důvod a ani potřebu rodit doma.

Tím pádem, pokud se nebude mluvit o tom, jak to v porodnicích chodí dnes a denně, nikdy se to nezmění….a ženy budou „utíkat“ rodit domů i za cenu „“větsího““ rizika….


PS: Aby se předem nemíchaly jabka s hruškama – Předmětem není, KDE žena rodí, ale ten „proces masáže“ už v průběhu těhotenství a během porodu a mé vysvětlení, co možná „nutí“ ženy rodit doma. Neshazuju a nezveličuju zde v článku práci lékařů, jakožto zachránců životů!!!

zdroj foto: Pinterest.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 Comments

 1. Znama rodila doma z vlastniho rozhodnuti. Nikdo ji k nicemu nenutil. Sehnala si jednu z nejlepsich ceskych „porodnich babicek“. Nez prijela, bylo po porodu. Porodila uplne sama. Dite zdrave ona take.
  Ja byl u porodu sveho syna. Klasicky v nemocnici jen bez vsech medikamentu a tlumicich leku. Moje pritelkyne rodila plnych 18 hodin. Bez nastrihu. Prirozene. V podstate tam doktor i sestra cekali jen na „dokoncovaci prace“. I presto nemohl maly po porodu dlouho dychat (7 minut). Bez tepelnych zaricu a masaze dokotora by se nejspis uz ani nenadechl. Co kdybychom take meli domaci porod?

  Nikomu nic nevnucuji, ale myslim si, ze stat by mel chranit novorozene deti pred nekym, kdo je muze zabit. Bohuzel to obcas jsou nevedomky sami rodicky.

  • • Jak píšete:“ klasicky v nemocnici, jen bez vsech medikamentu, rodila 18hodin“. Kolik % zen v CR tohle zazije? Mit „cas na to porodit ve svem tempu bez jakychkoliv zasahu“a lekar zakroci az v pripade potreby? (viz Vas pripad).
   • „stat by mel chranit novorozence“: verejne tajemstvi – proc se tedy bezne delaji predem domluvene cisare, ktere jsou rizikovejsi nez klasicky porod?
   • ja osobne bych doma nerodila, ale respektuju rozhodnuti jinych rodicek
   • dekuju za komentar a preju Vam vsem pohodu a zdravi 🙂

Submit a comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..