PROČ JSEM ZAČALA S BLW? METODA POSTUPNÉHO ZAVÁDĚNÍ „PEVNÝCH“ PŘÍKRMŮ

„Patrně jediný způsob, jak si zachovat zdraví, je jíst, co ti nechutná, pít, co se ti oškliví, a dělat, co se ti nechce.“ Mark Twain


Ahoj, holky…teda hlavně maminky. Pokud některá začínáte s BLW metodou stravování u Vašeho miminka, stejně jako já, třeba Vás bude zajímat, jak to máme doma my. Nemám načtené články s touto tématikou, vše dělám tak nějak intuitivně nebo podle rad, které jsem obdržela ( a za ně děkuju :))…..takže pokud máte nějaké tipy a rady (samozřejmě i připomínky), za ty budu moc ráda :).

CO JE TO BLW?
Velmi stručný popis přes strýčka Google: “ Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.“


PROČ JSEM ZAČALA S BLW?
V prvé řadě je mi tato forma stravování sympatická a líbila se mi ještě předtím než byl Adámek na světě.

Přibližně v 6tém měsíci se A. začal zajímat o to, co jíme:
– upřeně se na nás díval
– natahoval se do talíře
– slintal
– polykal zároveň s námi

Začala jsem zavádět klasické příkrmy ( povařenou a rozmixovanou zeleninu). A také heeeezky brzy skončila. Přibližně 14 dní jsem zkoušela do A. dostat aspoň lžičku (sáhla jsem i po skleničkách)….bez úspěchu, nic nechtěl, jen prskal a točil hlavu bokem. Nutit jsem ho rozhodně nechtěla, bála jsem se, že z toho bude víc škody než užitku.

A takhle u nás vypadal příkrm rozmixovanou mrkvičkou 😀

V půlce 8mého měsíce jsem musela příkrmy začít vážně řešit, jelikož při mé 45 kilové váze pro mě bylo kojení toho našeho osmikilového osmiměsíčního cvalíka opravdu záhul a prsa mi jely „nonstop“. Kojení je nádherný akt, který byl pro mě prioritou ( hned po porodu jsem říkala, že budu šťastná pokud budu kojit aspoň půl roku, povedlo se :)), ale děsila mě představa, že by se cokoliv stalo a malý by „neuměl jíst“, protože UM bychom s manželem opravdu neradi zaváděli. Z téhle představy jsem byla opravdu špatná.

A pak mi došlo, že nemusí děti jíst hned ze startu mixlou zeleninu, ale že mohou začít kousky….jak byl ten název? Jooo, blw. Koukla jsem na jedno video na YT, zeptala se na pár nejasností a Adámek se ten den ládoval salátovou okurkou. Tip.:Ta je výborná jako chladítko, když se tlačí zoubky – stačí studená z lednice.


JAK, KDY A CO? Při UM od cca 5 měs, Při kojení dle Vašeho zvážení 🙂
– zeleninu podávám hlavně čerstvou, i když ji Adámek zatím zcela nestráví: okurka, paprika…atd.
– pokud je potřeba, tak do měkka povařenou: mrkev, dýni, květák…atd.
– kousky krájím na hranolky, tak aby se mu hezky držely v ruce
– jablko podávám celé a on jej „vyhryzává“: je tvrdší, tak aby neukousl velký kus z měsíčku a nezaskočil mu
– malé jahody mírně rozmačkané
– připravené kousky ovoce a zeleniny mu podávám, až po nakojení ( 8měs). Nyní první jídlo a pak kojení (9měs)
– zatím jsem zavedla: jabko, hrušku, papriku, kedlub, okurku, jahody, banán ( pouze vyjímečně), meruňku, květák, brokolici, dýni, brambory, batáty…..atd.

Inf.: Banán – jedná se o ovoce, které neroste přirozeně u nás a předtím než ho k nám dovezou, kdo ví odkud, tak mu udělají mega chemickou koupel. Při této koupeli se banánová slupka nacucá té chemie a banány tak mohou cestovat půlku světa aniž by se jakkoliv zkazily. A tipuju, že tomu nebude u ostatních exotických druhů ovoce a zeleniny.

Video Stream Jídlo s.r.o na téma banány ZDE

První jídlo o které Adámek projevil zájem bylo jabko. Moje jabko :).


ČEHO SE NELEKNOUT A NA CO SI DÁVÁM POZOR:
– ze začátku: pokud A. ukousl malý kousek a „polkl“ ho = začal se automaticky: dávit/ kašlat/ slintat (což je v pořádku, ale i tak jsem byla posraná strachy :D)= je to přirozený reflex, který postupem odezní

Zde je krásné video:

kousky mu podávám pouze pokud:  leží na bříšku nebo sedí aby mohl dobře pracovat dávící reflex v případě potřeby
– Adámek bude s náma jíst u stolu ve své stolovací dět.židličce. Při jídle bude mít na svém pultíku své jídlo a na můj a manželův talíř přihodím také pár kousků, které může i Adámek pro případ, že by měl tendence zjišťovat „jestli nemáme na talíři něco lepšího“ :p..prostě takové „opíjení rohlíkem“.
– v pozdějším věku budeme jíst vše stejné, ať má Adámek správné/zdravé stravovací návyky od mala a do svých rodičů. S manželem jíme zdravě a přizpůsobit se „dětskému jídelníčku“ pro nás nebude skoro žádná změna. PS: ale jednou týdně si zajdeme na „prasárnu“ do restaurace 🙂 :p
– A. končí 9tý měsíc a střídám BLW s mýma přesnídávkama a zeleninovýma příkrmama. Jako tahák používám tabulku ( viz.níže).


A jako poslední video..tady se Adámek poprvé slitoval 😀 domácí přesnídávka jen z jablek….

Zde je vypůjčená velmi pěkně zpracovaná tabulka z www.jidlodotlapky.cz. Děkuji 

Poradíte/Odpovíte?: Máte nějaké osvědčené kombinace? Je něco, co Vaše miminko vyloženě nesnese či mělo na něco alerg.reakci? Kdy jste s BLW začaly či proč jste začaly? Děkuju a krásný den…..byClaire 🙂

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Submit a comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..