BOLEST BŘÍŠKA, KŘEČE…..ANEB KOLIKA

Prdy. Zaražené prdy. Křik. Bezmoc. Nevyspání. Kruhy pod očima. Podrážděná nálada. Brek. Ježení vlasů. Otázky typu: Proooč? Smutek. Beznaděj. Hlad. Neklid. = Klolika/y.15326334_10208485037148862_6260030223124063083_n

Vy, které máte doma miminko, co trápí koliky jistě hledáte každý záchytný bod, jak svému drobečkovi ulevit. Stejně jsem na tom ( byla) i já.

Adámka začaly trápit koliky týden po porodu. Po první probdělé noci, kdy plakal 3 hodiny v kuse jsem se rozhodla najít a odstranit příčinu. Bolí mě to za něj a nejraději bych to za něj odprděla. Takže, zde je pár mých rad.

Nejsem zastánce dopováním léky, sama žádné neberu, jen pokud je opravdu zle, použiju paralen. Avšak v tomto případě jsem i já ustoupila a využila pomoc sice né přímo léků, ale doplňků. Já užívám Laktobacily od Biopronu, Dologran a vit.D. Co dávám Adámkovi, viz. článek.

Průběžné info o změnu stavu (zlepšení, zhoršení) budu doplňovat zde do článku po týdnech 🙂


PS: PO 14ti dnech stav: ZLEPŠENÍ

 • dopoledne dávám kapičky BioGaia a BabyD.
 • pokud mám prsa opravdu nalitá, před kojením odstříkám odsávačkou mléko ( cca 15-20 odsátí z prsa ze kterého budu kojit, do úlevy), ať se prcek nezalyká velmi rychle tekoucím mlékem a nepolyká zbytečně vzduch. Pokud mléko teče a stříká i tak, do plínky ho trochu „vymačkám“, ať se miminko nezalyká. Nebo použiju klobouček. Adámek přes něj pije „soustředěněji“, tak se nezalyká při sání.
 • 5min před kojením ( např. před přebalováním ideál) dávám 10kapek BabyCalm a Espumisan ( střídám po týdnu)
 • piju jeden šálek kmínového odvaru denně, resp. – popíjím přes celý den
 • nošení v náručí a pohupování, pokud nemáte šátek či nosítko
 • procházky a cvičení, po nakojení odříhnutí
 • společný spánek v jedné posteli

 PS2: Po třech týdnech stav: ZHORŠENÍ
– jelikož se Adámkův stav zepšil jen na krátko a ke všemu se přidala zelená kysele zapáchající stolice s hlenem, musela jsem to začít řešit od základu. Čili od sebe.

 • vysadila jsem Adámkovi BabyD, BioGaiu i BabyCalm ( vyjímečně dám Espumisan)
 • piju kmínový čaj a užívám HylakForte ( přírodní probiotika)
 • přestala jsem jíst vše mléčné ( i s „může obsahovat“ nebo „stopy“…), vejce, sóju a sladkosti ( denně padla tabulka čokolády, pytlík bombónů, Miňonky a Mila..atd)
 • po týdnu neskutečné zlepšení- prdíky minimálně, klidné spaní v noci, kojení co 3-4 hod místo 2
 • po měsíci, až se vyčistím já i malý, začnu pomalu zařazovat mléčné výrobky atd. a uvidíme…..;)

PS3: Po čtyřech týdnech stav: ZLEPŠENÍ
– zkoušíme (BKM) bezplenkovat…ale jen tak light zatím = po nakojení (zatím jen přes den). A jak to u nás probíhá?

– po nakojení čekám 5 min, pak vezmu prcka se vyprdět/vykakat do umyvadla. Držím ho za zadeček a stehna, jakoby seděl s přitaženýma nohama k bříšku, a je opřený svými zády o mé břicho. Když vykonává to veledílo, tak mu u toho říkám „prc, prc :D“ prostě takové heslo, které se bude později hodit při učení na nočník.


PS4: Po 8mi týdnech stav: ÚPLNĚ JINÉ MIMINKO
– postupné zařazování potravin – vejce a mouku či sladkosti ( chystám článek se seznamem sladkostí, které můžete při ABKM 🙂 🙂 ) s obsahem sóji. Vše malý snáší 🙂
– vyřadila jsem BioGaiu i Vit.D od Terezia. Mám objednané Laktobacily a Vit.D té nej kvality ( bez adjektiv = prostě bez zbytečných sraček). Zelená stolice so objeví vyjímečně
– dobírám Vit.D  min 4000UI na den, ať má dostatek VitD i malý přes mléko
– a hlavně, začala jsem pravidelně bezplenkovat – po probuzení a po jídle. Tohle nám pomohlo ze všeho nejvíc. A to jsem si na začátku říkala, co to zase bude za debilní osvětu……jen mě mrzí, že jsem to nezkusila dřív.

1) když se dílo koná

2) oplachování zadečku


A co používají ostatní maminky: ( některé věci já osobně po svých zkušenostech nedoporučuji , ale dávám zde info, které jsem načerpala, dodržovala jej, ale postupem času zjistila, že né vše Adámkovi sedne)

 • BioGaia– ( už nedávám) 5 kapiček každé ráno ( obsahují mléčnou složku, nevhodné při ABKM), dají se nahradil probiotické kapky od Biopronu ( takové nejmenší zlo, bez mléčné složky)
 • VitD Vigantol/BabyD – doplnění vitamínu D. Oba uvedené doplňky mají nově totožné složení. Pokud chcete menší zlo, sáhněte do VitD od Terezia – nosičem je tam olivový olej ( i když rafinovaný :/), ale aspoň né triglyceridy.
 •  Espumisan/Infacol/BabyCalm/SabSimplex: BabyCalm je jediný přírodní a velmi účinný pokud miminku nevadí Fenykl. Pokud ano, doporučuju Espumisan
 • Cvičení – položte miminko na gauč/postel. Uchopte jeho nožičky v kolenou, tak aby měl nohy skrčené k bříšku ( ne na sílu). S nohama provádějte velký krouživý pohyb po bříšku PO směru hodinových ručiček cca 3 minuty. Tento cvik prokládejte rovným stlačením bříška skrčenýma nohama (takové poloklubíčko = stlačení nožiček k hudníku).Po 3 minutách vemte mimiko do náruče, pohupujte se nahoru a dolů nebo třeba tančete, mírně třepejte ( ať se ty prďky pěkně setřepou) a pak znova 3 min masáž. Opakujte dle potřeby. Cvičení můžete provádět po odříhnutí po jídle ( pokud Vám miminko neublinkává) a hned jak se probudí, nejlépe před kojením…klidně i v noci, kdykoliv :slight_smile:
 •  Čaj – stačí, když budete pít fenyklový/kmínový/anýzový a vše se dostane přes mléko. Pokud nekojíte, tak můžete i po lžičkách ( ale zde bych byla velmi opatrná, ať nevyvoláte dítěti průjem).
 • Masáž bříška po koupeli ve směru jodinových ručiček. Viz video.
 •  Vynechání potravin – mléčné výrobky, cukrovinky, vejce, čerstvé pečivo…..Tohle vše ( a mnoho dalšího) může dělat neplechu. Mléčné výrobky kvůli možné alergii a cukrovinky, které podporují množení/kvašení Candidy v břiše, které způsobuje nadýmání. Alergie na mléčné výrobky se dá u miminem zjistit tak, že má po zelenou stolici ( pozor, u mimižloutenky je stolice také zelená a také v případě, že miminko při kojení pije převážně přední mléko).
 • Umělá výživa: nejvhodnější je mléko kozí- existuje i UM z kozího mléka. Pokud dítě má alergii na kravskou bílkovinu s největší pravděpodobností nesnese ani kozí mléko. Nejlepší je mléko prasečí. Pokud má tedy alergii, existuji mléka se štěpenou bílkovinou ( Neocate) a je tak stravitelné.
 • Další pomocníci – nahřívací polštářek s hroznovýma peckama ( DM drogerie), teplá koupel, ruční olejová masáž bříška po směru hodinových ručiček ( na YT je hafo videí, jak na to), nalepení tejpů, rektální rourka ( tu použít, až v krajním případě), nechat si zkontrolovat techniku kojení od LP ( miminko může polykat zbytečně moc vzduchu), odstranění kloboučků ( při pití přes klobouček miminko polyká spousty vzduchu), nechat odříhnout po každém krmení, nošení v šátku….
 • pokud si neumíte představit vaření bez cibule, jako já, před přípravou ji přelijte vroucí vodou – cibuli takto zbavíte její štiplavosti a látky, která nadýmá.

Tohle jsou mé rady a tipy. Nečekejte, že to zabere ze dne na den. Střeva se teprve osidlují a zvykají si, takže prdíky a bolest bříška bude minimálně do 3 měsíců. Nicméně dá se to zmírnit. Chce to vydržet a řídit se tipy…..5/10/14 dní potrvá než se vše utřepe a vězte, že „uslyšíte ( asi i ucítíte) změnu“…ale hlavně, uleví se tomu Vašemu plynatému miláčkovi

Dodatek 7.2.2017: Zatím jsem mléčné výrobky znova nazařadila. Vím, že malému vadí sója a vejce ve velkém množství. Stále jedeme bezplenku a probiotika mám až z Anglie – čisté bez Adjektiv a alergenů. Cena byla nehorázná, ale jsou znát výsledky.

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Submit a comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..