INSTINKT HNÍZDĚNÍ BĚHEM TĚHOTENSTVÍ

Před pár měsíci mě popadla vyklízecí mánie, která nemá konce. Zahrnuje: vytřídění šatny v ložnici – spíš uschování mého oblečení v dětských velikostech a ve velikosti XXS, bo už se do nich prostě nenarvu :D, dále vyklízení malého pokoje, čili i druhé šatny pro miminko a úklid veškerých místností, a to pěkně milimetr po milimetru. Stejně je tu pořád bordel !!


Tak jako existuje v každé domácnosti ponožko-žrout, tak existuje i bordel-maker. OPRAVDU! Dalším bodem vyklízení je vyhazování nefunkčních krámů, které nepotřebujeme a nedají se ani darovat. Aby to nebylo málo zmocnila se mě touha po přestěhování nábytku a dovybavení obýváku.


Jedno odpoledne jsem si vzala papír a začala načrtávat svou vizi, jak by měl být uspořádaný pokojíček, ale hlavně náčrt sloužil k tomu, abych si mohla udělat předběžný rozpočet, kolik nás bude ten prďola stát ještě než se narodí. Dala jsem si pár cílů, a jeden z nich je našetřit sama na dětský pokojíček.

Tak si tak načrtávám pokojík a najednou se mi tam objeví televize, sound systém, jídelní stůl…..AHA, to už není pokojíček.

Přešla jsem pozvolna z pokojíčku na obývák. Napadlo mě, že by se konečně po x letech mohla dodělat kamenná zeď za televizí, odstranit TV stolek ( je to totální mutant stolek a ještě ke všemu černý, skleněný, lesklý, dvoupatrový. Děs. S prachem jsou největší kámoši a mí největší nepřátelé. Ale hlavně přece je ten stolek nebezpečný pro mimino, takže je nutné ho dát pryč. Nový už je smontovaný v sušárně, ehm 😀.)

Dále je potřeba pořídit nový konferenční stůl, jídelní sestavu, přehodit gauče, koupit nový koberec pod stůl…atd! Pořizuju si škrabošku jako Zoro a jdu vyloupit banku. Své vize jsem sdělila mému milovanému manželovi a ten mi s hrůzou v očích a nasraným tónem řekl, že to bude stát x tisíc, které prostě teď nemá.

Samozřejmě, jsem nepočítala, že to bude hned, ale špatně jsem mu odpověděla a nepochopili jsme se. No, byla tichá domácnost. Hodně tichá. Oběma se nám to rozleželo v hlavě a vše jsme vyřešili, ale hlavně se pochopili. Domluvili jsme se, že první uděláme zeď za televizí, vyměníme TV stolek a starý darujeme kamarádovi.


K vyklízecí a do-vybavovací mánii se přidala ještě potřeba vytvořit trávník, ať mám kde opalovat chlupy na řiti a záhonek pro pěstování zeleniny. Tohle bylo přání nás obou, takže realizace byla velmi rychlá a již proběhla. Trávník se pěkně ujal. Plevel ještě víc. Záhonek jsme zaplnili prvními sazeničkami, zatím nic nezdechlo, takže pevně věřím, že se nám zadaří. Základ tedy máme. Do budoucna máme v plánu záhonek doplnit o skleník a zahradu o přírodní jezírko, skalku a velkou dřevěnou pergolu. Yes, těším se na ty garden párty s rodinou a přáteli :).


Ale přejdeme k tomu hlavnímu v tomto článku. Ženy, které jsou těhotné mohou mít tzv.: instinkt hnízdění, který je zapříčiněný působením hormonů – estradiolu, progesteronu a prolaktinu a také geneticky naprogramovaným chováním. Masakr ta příroda! Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje. No a jak jsem vůbec na tento pojem narazila. Manžel se bavil se známými, vykládal jim o tom, jak mi je*lo a použil slovní spojení „ty vole, moja doma hnízdí„. Myslela jsem, že si tenhle výraz vymyslel, aby nestála řeč.

Nevymyslel. Ono to opravdu existuje. A v čem hnízdění spočívá?

Žena se instinktivně snaží zajistit si bezpečné a klidné místo k porodu a k ochraně novorozence. Psychicky se připravuje na nadcházející změnu. Hnízdění může probíhat tak, že těhotná žena, někdy i nastávající tatínek, mají nutkavou potřebu být doma, dokončit rozdělané projekty, předělat byt, vymalovat ho, přestěhovat nábytek nebo alespoň uklízet či vyzdobit prostředí. 😀 😀 :D. Dělá tohle většina žen, ale potvrzenou pravdou je, že existují ženy, které tento instinkt nemají a nakoupí jen co je potřeba, zbytek neřeší. Tak, která z Vás taky hnízdí?

 

 

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Submit a comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..